سیمان کلسیم آلومینی نسوز IRC50 (کم آهن)

سيمان نسوز كم آهنIRC-50 سيمان هيدروليكي با محتواي آلوميناي تقريبا پنجاه درصد است. جزء اصلي تشكيل دهنده سيمان IRC-50 تركيبات كلسيم آلومينا است. اين تركيبات سيمان ايده آلي براي كاربردهاي نسوز فراهم مي آورند. فاز اصلي تشكيل دهنده IRC-50 مونوكلسيم آلومينات (Calcium Aluminate) است. در اثر وجود اين فاز‏‏، خصوصيات مكانيكي عالي در جرم ها و بتن ها بوجود مي آيد.

درصد كم اكسيد آهن در اين سيمان باعث مي شود اين سيمان در مقابل اتمسفر احيايي ناشي از مونواكسيدكربن مقاوم باشد. به علت خواص رواني خوب، نصب اين سيمان با كليه انواع روش هاي نصب مخصوصا قالب گيري و روش پاشيدن امكان پذير است. اين محصول براي كاربرد هايي كه خواص سخت شدن سريع و كارايي مكانيكي عالي مورد نياز است، پيشنهاد مي شود. اين سيمان در برابر اسيد سولفوريك بيوژنيك مقاوم است. IRC-50 فاقد مواد اضافه شونده است وبراي كاربرد در جرم هاي نسوز از پيش مخلوط شده پيشنهاد مي شود.

این سیمان در صورت استفاده به همراه دانه های مرغوب ، می تواند تا دمای 1500 درجه سانتی گراد در برابر حرارت تحمل نماید .

ترکیب شیمیایی (مقادیر متوسط)

49-53 %

Al2O3

< 8 %

Si2O

36-39 %

CaO

< 2 %

Fe2O3

< 2 %

Ti2O

خواص فیزیکی

ویژگیحدود معمولحد مجاز 
باقی مانده روی سرند ۹۰ میکرون

< 5%

  
نرمی: مساحت سطح ویژه(Blaine)

3800 – 4200

> 2700 cm2/g

 
وزن حجمی

900-1000 kg/m3

  
وزن مخصوص

2.95 – 3.1 g/cm3

  
زمان گیرش اولیه(دقیقه)

۱۸۰ – ۲۴۰ min

> 120 min

 
استحکام مکانیکی ۲۴ ساعته بتن550-650 kg/cm2

> 300 kg/cm2

 

ویژگی ها

حرارت

مستحکم و مقاوم

بتن این سیمان در درجات حرارت بالا مقاومت مکانیکی خود را حفظ می نماید و بر خلاف سیمان معمولی مقاومت خوبی در برابر شوک حرارتی و متلاشی شدن از خود نشان می دهد. به این دلیل در صنعت نسوز برای تولید جرم های سبک(عایق) و سنگین نسوز کاربرد دارد.
time-left (2)

ورود به خدمت سریع

زمان گیرش ملات های کلسیم آلومینی (بدون افزودنی ها) تقریبا معادل بتن های مبتنی بر سیمان پرتلند معمولی است، اما مقاومت فشاری این بتن ها پس از شش ساعت حدودا 300 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. خواص این بتن 24 ساعت پس از اجرا ، معادل یا بهتر از خواصی است که در بتن معمولی بعد از 28 روز بدست می آید.​
خوردگی

مقاوم به خوردگی شیمیایی

سیمان های کلسیم آلومینی در برابر مواد خورنده بسیاری مقاوم است از جمله: آب دریا، آب های اسیدی و سولفاته، آب خالص، اسید ها با PH حدود 3.5 تا 4 . از خاصیت مقاومت این سیمان در برابر خورندگی اسید سولفوریک بیوژنیک سال ها است در لوله های فاضلاب شهری و صنعتی استفاده می شود.
رطوبت

حذف سریع رطوبت

واکنش پذیری بالای سیمان های کلسیم آلومینی ترکیبی به وجود می آورد که در مدت کمتر از 48 ساعت رطوبت باقی مانده در آن به کمتر از 3 درصد می رسد. در مقام مقایسه، بتن های معمولی هفته ها طول می کشد تا رطوبتشان به این حد برسد. این موضوع مثلا وقتی اهمیت دارد که بخواهیم روی کف بتنی را بدون فوت وقت با نوعی پوشش مثل رزین اپوکسی، رنگ، پارکت، چسب، یا کاشی بپوشانیم.
سایش

مقاوم به ضربه و سایش​

بتن ساخته شده با سیمان های کلسیم آلومینی و دانه های مناسب ، مقاومت بسیار زیادی در برابر ضربه و سایش از خود نشان می دهد. از این رو برای کاربردهای در معرض ضربه ، سایش یا ترافیک زیاد مناسب است.​
انقباض

جبران انقباض​

ترکیب کلسیم آلومینات ها با گچ منجر به تولید فازی به نام اترینگایت می شود که با انبساط محدود باعث جبران انقباض ملات و کنترل تغییرات سایز آن می شود.​
سرما

اجرا در دمای پایین​

در اثر سخت شدن سریع سیمان های کلسیم آلومینی ، گرمای زیادی تولید می شود که آن را مناسب کاربرد در هوای سرد تا -10 می نماید.​

سوالات متداول

 • تفاوت سیمان IRC50 با سیمان IRC40 چیست؟

  سیمان IRC50 به علت درصد آلومینای بالاتر ، نسوزندگی بالاتری دارد به گونه ای که سیمان IRC40 حداکثر تا دمای 1250 درجه سانتی گراد قابلیت استفاده دارد ولی سیمان IRC50 را می توان تا دمای 1550 درجه سانتی گراد نیز به کار برد. البته لازم است برای تعیین حد دمای کاربرد در ارتباط با دانه نسوز همراه آن ، به نمودار مربوطه در همین صفحه مراجعه بفرمایید.

  همچنین مقایسه دقیق تری در کاتالوگ جامع سیمان های کلسیم آلومینی در قسمت دانلودها وجود دارد .

 • IRC50 ذوبی چه مزیتی بر نمونه های زینتری دارد ؟

  در تولید به روش زینترینگ، به دلیل کنترل دشوار شرایط کوره و یکنواختی مواد اولیه ، به احتمال بسیار قابل توجهی، عدم یکنواختی در محصول نهایی و همچنین وجود آهک یا آلومینای واکنش نکرده مشاهده خواهد شد .

  همچنین سیمان با روش تولید ذوبی از استحکام سرد بالاتری برخوردار خواهد بود که در برخی کاربردها همچون ساخت جرم های پاشیدنی به کیفیت بهتر محصول منجر می گردد .

 • رنگ سیمان IRC50 چگونه است ؟

  به دلیل تولید این سیمان به روش ذوبی ، این سیمان مشابه سیمان SECAR51 فرانسوی و UAC51 کره جنوبی به رنگ خاکستری روشن می باشد. لازم به ذکر است سیمان های چینی A700 که به روش زینترینگ تولید شده باشند از رنگ زرد رنگ برخوردار هستند و نمونه های ذوبی رنگ مشابه با IRC50 دارند.

 • آیا IRC50 در صنعت شیمی ساختمان نیز کاربرد دارد؟

  در صنعت شیمی ساختمان IRC50 رفتاری مشابه IRC40 دارد ، با این حال و علیرغم قیمت بیشتر ، برخی شرکت های معتبر به دلیل رنگ روشن تر ، به استفاده از سیمان IRC50 تمایل دارند .

این سیمان مشابه نمونه فرانسوی با نام تجاری SECAR51 ، نمونه چینی با عنوان عمومی A700  و نمونه کره جنوبی با نام تجاری UAC50 می باشد که با ویژگی های فیزیکی و شیمیایی عالی به طور کامل . بدون وابستگی ، در شرکت سیمان های نسوز ایران تولید می گردد .