سیمان کلسیم آلومینی نسوز IRC40 (فوندو)

جزء اصلی تشکیل دهنده سیمان پرتلند که در کار های ساختمانی استفاده می شود ترکیبات آهک سیلیس (کلسیم سیلیکات) است. در سیمان های نسوز که به سیمان آلومینی و سیمان کلسیم آلومینات هم معروف اند، ترکیبات آهک-آلومینا جزء اصلی را تشکیل می دهند. سیمان نسوز وقتی با آب مخلوط می شود هیدراتهای کلسیم آلومینات شکل می گیرند. حین هیدراته شدن این سیمان بر خلاف سیمان پرتلند، آهک آزاد [Ca(OH)2] به وجود نمی آید.

 

 

آنچه این نوع سیمان را از سیمان پرتلند متمایز می سازد خواص زیر است:

حرارت

مستحکم و مقاوم

بتن این سیمان در درجات حرارت بالا مقاومت مکانیکی خود را حفظ می نماید و بر خلاف سیمان معمولی مقاومت خوبی در برابر شوک حرارتی و متلاشی شدن از خود نشان می دهد. به این دلیل در صنعت نسوز برای تولید جرم های سبک(عایق) و سنگین نسوز کاربرد دارد.
time-left (2)

ورود به خدمت سریع

زمان گیرش ملات های کلسیم آلومینی (بدون افزودنی ها) تقریبا معادل بتن های مبتنی بر سیمان پرتلند معمولی است، اما مقاومت فشاری این بتن ها پس از شش ساعت حدودا 300 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. خواص این بتن 24 ساعت پس از اجرا ، معادل یا بهتر از خواصی است که در بتن معمولی بعد از 28 روز بدست می آید.​
خوردگی

مقاوم به خوردگی شیمیایی

سیمان های کلسیم آلومینی در برابر مواد خورنده بسیاری مقاوم است از جمله: آب دریا، آب های اسیدی و سولفاته، آب خالص، اسید ها با PH حدود 3.5 تا 4 . از خاصیت مقاومت این سیمان در برابر خورندگی اسید سولفوریک بیوژنیک سال ها است در لوله های فاضلاب شهری و صنعتی استفاده می شود.
رطوبت

حذف سریع رطوبت

واکنش پذیری بالای سیمان های کلسیم آلومینی ترکیبی به وجود می آورد که در مدت کمتر از 48 ساعت رطوبت باقی مانده در آن به کمتر از 3 درصد می رسد. در مقام مقایسه، بتن های معمولی هفته ها طول می کشد تا رطوبتشان به این حد برسد. این موضوع مثلا وقتی اهمیت دارد که بخواهیم روی کف بتنی را بدون فوت وقت با نوعی پوشش مثل رزین اپوکسی، رنگ، پارکت، چسب، یا کاشی بپوشانیم.
سایش

مقاوم به ضربه و سایش​

بتن ساخته شده با سیمان های کلسیم آلومینی و دانه های مناسب ، مقاومت بسیار زیادی در برابر ضربه و سایش از خود نشان می دهد. از این رو برای کاربردهای در معرض ضربه ، سایش یا ترافیک زیاد مناسب است.​
انقباض

جبران انقباض​

ترکیب کلسیم آلومینات ها با گچ منجر به تولید فازی به نام اترینگایت می شود که با انبساط محدود باعث جبران انقباض ملات و کنترل تغییرات سایز آن می شود.​
سرما

اجرا در دمای پایین​

در اثر سخت شدن سریع سیمان های کلسیم آلومینی ، گرمای زیادی تولید می شود که آن را مناسب کاربرد در هوای سرد تا -10 می نماید.​

ترکیب شیمیایی (مقادیر متوسط)

MgO

Ti2O

Fe2O3

CaO

Si2O

Al2O3

 

< 1.5 %

< 5 %

< 19 %

< 41 %

< 6 %

> 35 %

Spec Limit

< 1 %

< 4 %

۱۵-۱۸ %

۳۷ – ۳۹ %

۴ – ۵ %

۳۷ – ۴۰ %

Usual Range

خواص فیزیکی

ویژگی حدود معمول حد مجاز  
باقی مانده روی سرند ۹۰ میکرون

< 5%

 
نرمی: مساحت سطح ویژه(Blaine)

۲۸۰۰ – ۳۱۰۰

> 2700 cm2/g

وزن حجمی

۱۱۵۰ kg/m3

 
وزن مخصوص

۳٫۲ – ۳٫۳ g/cm3

 
درجه نسوزندگی(PCE) سیمان خالص

۱۲۸۰ ˚c

 
زمان گیرش اولیه(دقیقه)

۱۸۰ – ۲۴۰ min

> 120 min

استحکام مکانیکی 72 ساعته بتن

۴۵۰ – ۵۵۰

> 300 kg/cm2

سیمان فوندو IRC40 تولید شده در کارخانه سیمان های نسوز ایران، خواصی فراتر از حداقل های ذکر شده در استاندارد EN 14647 (سیمان های کلسیم آلومینی، ترکیب، ویژگی ها، و دامنه انطباق) دارد.

سوالات متداول

 • آیا این سیمان از اصلاح سیمان پرتلند ساخته می شود؟

  سیمان های کلسیم آلومینی در مواد اولیه ، روش و مقیاس تولید کاملا با سیمان های پرتلند متفاوت هستند و از ذوب مواد اولیه معدنی تولید می شوند .

  در واقع تنها به این دلیل که در واکنش با آب استحکام می یابند به نام سیمان نام گذاری می شوند و در فرایند تولید آنها سیمان های پرتلند اساسا استفاده نمی شوند.

  برخی از تفاوت رفتار این سیمان ها با سیمان پرتلند در فیلم بالا ذکر شده است .

 • چرا در استفاده از این سیمان ها ، استحکام مناسبی بدست نیاوردم ؟

  در ساخت بتن حداقل ۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب سیمان نسوز باید استفاده شود و نسبت آب به سیمان ۰٫۴ رعایت شود.

  رعایت مقدار مصرف آب برای بدست آوردن استحکام کافی حیاتی است.

  برای تعیین مقدار صحیح آب در ارتباط با دانه بندی انتخاب شده و سایر توضیحات در خصوص دستورالعمل استفاده از این سیمان ها حتما مقاله دستورالعمل کار با سیمان های کلسیم آلومینی را مطالعه بفرمایید .

 • برای ساخت بتن با سیمان های نسوز ، چه مخلوطی مناسب است؟

  در ساخت بتن حداقل ۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب سیمان نسوز باید استفاده شود و نسبت آب به سیمان ۰٫۴ رعایت شود. توضیحات لازم روی پاکت های سیمان نیز نوشته شده است.

  برای استفاده از این سیمان ها حتما باید با دانه های مناسب مخلوط شوند.برای مشاهده حد دمای کاربری با انواع دانه ها ، به کاتالوگ محصول در قسمت دانلودها مراجعه فرمایید.

 • آیا ترکیب سیمان فوندو و سیمان پرتلند نیز ممکن است ؟

  ترکیب سیمان فوندو و پرتلند ، بسته به درصد ترکیب و نوع سیمان پرتلند باعث تسریع در گیرش و کسب استحکام ( زودگیر شدن بتن ) می شود .

  به طور عمومی می توان به مقادیر زیر در این زمینه اشاره کرد :

  - 3 جزء سیمان پرتلند + 1 جزء سیمان فوندو : گیرش بین 10 تا 30 دقیقه

   - 2 جزء سیمان پرتلند + 1 جزء سیمان فوندو : گیرش بین 3 تا 10 دقیقه

  برای اطلاعات دقیق تر به مقاله مرتبط در بخش مقالات سایت مراجعه فرمایید .

 • آیا تقویت بتن این سیمان ها امکان پذیر است؟

  بله، روش های مشابه بتن های معمول را می توان به کار گرفت.

 • برای استفاده از بتن یا جرم سیمان نسوز در هوای گرم تابستان چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

  همانند تمامی انواع سیمان ها، زمان کارپذیری بتن/جرم در هوای گرم تر از ۲۵ درجه سانتی گراد کوتاه تر می شود. بنابراین توصیه می کنیم در هوای گرم از کند کننده بتن استفاده کنید.

  این مساله به دلیل سرعت بالای استحکام این سیمان در ساعات اولیه بتن ریزی شدیدتر است و لازم است با استفاده از آب دادن بتن کنترل شود.

  برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 • آیا در اجرای بتن سیمان نسوز می شود از دستگاه ویبره استفاده کرد؟

  بله، دستگاه ویبره نصب بتن را آسان تر می کند. ضمن اینکه به کمک ویبره، بتن تمام فضای قالب را به خوبی پر می کند. همچنین استفاده از روان کننده و فوق روان کننده ها خصوصا پلی کربوکسیلات اتر به عنوان روش جایگزین یا مکمل توصیه می شود.

 • آیا می توان از این سیمان ها بدون ملات ماسه یا دانه های معدنی یا نسوز استفاده کرد؟

  خیر ، این سیمان حتما باید با دانه های مناسب استفاده شود.برای مشاهده حد دمای کاربری با انواع دانه ها ، به کاتالوگ محصول مراجعه فرمایید.

 • آیا انقباض بتن این سیمان ها بیشتر از بتن سیمان معمولی است؟

  انقباض بتن سیمان فوندو مشابه بتن سیمان پرتلند معمولی است، ولی این انقباض خیلی سریع تر اتفاق می افتد. (در دو سه روز) بنابراین در بتن سیمان فوندو شیارهای با فاصله کمتر نیاز است.