کاربرد بتن کلسیم آلومینی چغر در حوزه آب و فاضلاب

امروزه مسئله خوردگي ميكروبي لوله هاي بتني و سيستم هاي جمع آوري فاضلاب، يكي از بزر گترين مشكلات همه كشورهاي جهان است و سالانه ميليون ها دلار صرف تعمير و نگهداري اين سيستم ها مي شود. امروزه توليد هيدروژن سولفيد در لوله هاي فاضلاب يك مشكل كاملا شناخته شده است و اين گاز اساس ايجاد پديده خوردگي ميكروبي در اين سيستم ها معرفي شده است. هر چند روش های متنوعی برای پیشگیری از خوردگی در تاسیسات تصفیه و همچنین لوله های شبکه و تعمیر آنها به کار بسته شده است ، اما هزینه بالا و اثربخشی محدود بسیاری از این راهکارها همواره چالش مهمی برای تصمیم گیران بوده است . در این میان از بیش از 70 سال پیش تا کنون اجرای لایه نازکی از بتن های مخصوصی بر پایه سیمان های کلسیم آلومینی در کشور های اروپایی خصوصا فرانسه و همچنین آمریکا متداول بوده است . این ملات ها ، علاوه بر اجرا و بهره برداری سریع ، آسان و با روش های معمول و آشنا ، با کاهش فعالیت باکتری ها در سطوح لوله و تاسیسات و همچنین مقاومت ذاتی ملات در برابر اسید ها ، عمر سازه ها و شبکه را با حداقل هزینه در مقایسه با سایر راهکارهای متداول تا چند نسل ارتقا می بخشد .

چغر یک ملات ریز دانه برپایه سیمان های کلسیم آلومینی است . این ملات علاوه بر تراکم بسیار بالا که مانع از نفوذ باکتری ها به آن می شود، در واکنش با اسیدهایی با PH کمتر از 4 ، اسید زیادی را خنثی کرده و علاوه بر آن یون Al آزاد می کند که ثابت شده است که از رشد و فعالیت باکتری ها جلوگیری می کند .

از تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب ، گاز H2S ساطع و با رطوبت موجود در محیط تشکیل رسوب زرد رنگ گوگرد عنصری می دهد . سپس از تغذیه باکتری های Acidophilic از گوکرد ، اسید سولفوریک تشکیل می شود که به شدت باعت خوردگی بتن ، فولاد و میلگردها می شود. خوردگی سیمان پرتلند ، آهک و آب ایجاد می کند که به سرعت شسته شده و همیشه سطح جدید آماده خوردگی در اختیار باکتری ها قرار می دهد. در برخی شرایط ، بتن پرتلند تا 25 میلی متر در سال خورده می شود. خوردگی وسیع و عمیق میلگردهای مسلح کننده بتن تاسیسات تصفیه و انتقال فاضلاب نیز از موارد بسیار شایع حتی در سال های ابتدایی بهره برداری می باشد .

محل های کاربرد

ساخت لوله ها

ساخت منهل ها

ساخت تاسیسات تصفیه فاضلاب

تعمیر یا بازسازی لوله ها و تاسیسات خورده شده

جلوگیری از نشت فاضلاب در لوله هاو تاسیسات

مزایا

اجرای آسان و یکپارچه
به سرعت به سطح مرطوب بتن می چسبد
استحکام بسیار بالای سریع
مقاومت بالا در برابر سایش
بازیابی یکپارچگی سازه
سد مستحکمی در برابر نفوذ آب ، فاضلاب و باکتری ها
اقتصادی در اجرا ، به صرفه در دراز مدت
دوام تا نسل ها