سیمان های کلسیم آلومینی

سيمان های نسوز کلسیم آلومینی ، سيمان هایی هيدروليكي با محتواي آلوميناي بالا هستند. جزء اصلي تشكيل دهنده این گروه سيمان ها ،  تركيبات كلسيم آلومينا است. اين تركيبات ، سيمان ايده آلي براي كاربردهاي مختلف خصوصا نسوز فراهم مي آورند. فاز اصلي تشكيل دهنده آنها مونوكلسيم آلومينات (Calcium Aluminate) است. در اثر وجود اين فاز‏‏، خصوصيات مكانيكي ویژه و عالي در جرم ها و بتن ها بوجود مي آيد.

پس از سال ها تولید موفق سیمان فوندو (IRC40) در شرکت سیمان های نسوز ایران ، سیمان نسوز IRC50 ، محصول جدید این شرکت  با محتوای آلومینای حدود پنجاه درصد است که به روش ذوبی تولید می شود . درصد كم اكسيد آهن در اين سيمان باعث مي شود اين سيمان در مقابل اتمسفر احيايي ناشي از مونواكسيدكربن نیز مقاوم باشد.

ویژگی ها :

ترکیب شیمیایی (مقادیر متوسط)

IRC50

IRC40

 
48 – 51 %36-40 %Al2O3
> 8 %4-6 %SiO2
> 2.5 %15-18 %Fe2O3
36 – 39 %37 – 39 %CaO

حد دمای کاربری با دانه های مختلف

مستحکم و مقاوم

بتن این سیمان در درجات حرارت بالا مقاومت مکانیکی خود را حفظ می نماید و بر خلاف سیمان معمولی مقاومت خوبی در برابر شوک حرارتی و متلاشی شدن از خود نشان می دهد. به این دلیل در صنعت نسوز برای تولید جرم های سبک(عایق) و سنگین نسوز کاربرد دارد. (مقاله مرتبط / مقاله مرتبط به انگلیسی)

مقاوم به خوردگی شیمیایی

سیمان های کلسیم آلومینی در برابر مواد خورنده بسیاری مقاوم است از جمله: آب دریا، آب های اسیدی و سولفاته، آب خالص، اسید ها با PH حدود 3.5 تا 4 . از خاصیت مقاومت این سیمان در برابر خورندگی اسید سولفوریک بیوژنیک سال ها است در لوله های فاضلاب شهری و صنعتی استفاده می شود.

گیرش واستحکام سریع

زمان گیرش ملات های کلسیم آلومینی (بدون افزودنی ها) تقریبا معادل بتن های مبتنی بر سیمان پرتلند معمولی است، اما مقاومت فشاری این بتن ها پس از شش ساعت حدودا 300 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. خواص این بتن 24 ساعت پس از اجرا ، معادل خواصی است که در بتن معمولی بعد از 28 روز بدست می آید.

حذف سریع رطوبت

واکنش پذیری بالای سیمان های کلسیم آلومینی ترکیبی به وجود می آورد که در مدت کمتر از 48 ساعت رطوبت باقی مانده در آن به کمتر از 3 درصد می رسد. در مقام مقایسه، بتن های معمولی هفته ها طول می کشد تا رطوبتشان به این حد برسد. این موضوع مثلا وقتی اهمیت دارد که بخواهیم روی کف بتنی را بدون فوت وقت با نوعی پوشش مثل رزین اپوکسی، رنگ، پارکت، چسب، یا کاشی بپوشانیم.

مقاوم به ضربه و سایش

بتن ساخته شده با سیمان های کلسیم آلومینی و دانه های مناسب ، مقاومت بسیار زیادی در برابر ضربه و سایش از خود نشان می دهد. از این رو برای کاربردهای در معرض ضربه ، سایش یا ترافیک زیاد مناسب است.

جبران انقباض

ترکیب کلسیم آلومینات ها با گچ منجر به تولید فازی به نام اترینگایت می شود که با انبساط محدود باعث جبران انقباض ملات و کنترل تغییرات سایز آن می شود.

اجرا در دمای پایین

در اثر سخت شدن سریع سیمان های کلسیم آلومینی ، گرمای زیادی تولید می شود که آن را مناسب کاربرد در هوای سرد تا -10 می نماید.