کاربرد سیمان و جرم های کلسیم آلومینی در صنعت فولاد

کلينکر ذوب شده سيمان های کلسیم آلومینی بسيار سخت، متراکم و مقاوم در برابر شرایط سخت و دماهای بالاست. با خرد کردن اين کلينکر در سنگ شکن، دانه هايی بدست می آيد با سختی حدود 7.5 در مقياس مُس و تخلخل ناچيز. اين دانه ها به اضافه سيمان کلسیم آلومینی که پودر شده همين دانه ها است ، جرم ريختنی چغر را می سازند که خصوصیات ویژه ای از خود نشان می دهد مثلا از -180 درجه سانتی گراد تا فدمای  1100 درجه سانتی گراد (برای چغر 40 ) تا 1500 درجه سانتی گراد ( برای چغر 50 ) را به خوبی می تواند تحمل کند، و در اين دما از استحکام مکانيکی و عملکرد بالايی برخوردار است. اين جرم ريختنی بدليل همگن بودن مواد تشکيل دهنده اش، در کاربردهای نسوزی ضربه های حرارتی را به خوبی تحمل می کند ، ضد ضربه و سايش و فرسایش بوده و در برابر تهاجم سولفات ها، روغن ها، فاضلاب صنعتی، آبهای خورنده و اسيدهای رقيق  (PH>3.5)مقاوم است.

ویژگی ها :

مستحکم و مقاوم

این بتن به طور معمول به استحکام مکانیکی بالاتری از بتن سیمان های پرتلند دست پیدا می کند و در عین حال در درجات حرارت بالا نیز مقاومت مکانیکی خود را حفظ می نماید و بر خلاف سیمان معمولی مقاومت خوبی در برابر شوک حرارتی و متلاشی شدن از خود نشان می دهد.

مقاوم به خوردگی شیمیایی

سیمان های کلسیم آلومینی در برابر مواد خورنده بسیاری مقاوم است از جمله: آب دریا، آب های اسیدی و سولفاته، آب خالص، اسید ها با PH حدود 3.5 تا 4 . از خاصیت مقاومت این سیمان در برابر خورندگی اسید سولفوریک بیوژنیک سال ها است در لوله های فاضلاب شهری و صنعتی استفاده می شود.

گیرش واستحکام سریع

زمان گیرش بتن های کلسیم آلومینی (بدون افزودنی ها) تقریبا معادل بتن های مبتنی بر سیمان پرتلند معمولی است، اما مقاومت فشاری این بتن ها پس از شش ساعت حدودا 300 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. خواص این بتن 24 ساعت پس از اجرا ، معادل خواصی است که در بتن معمولی بعد از 28 روز بدست می آید.

مقاوم به ضربه و سایش

بتن ساخته شده با سیمان های کلسیم آلومینی و دانه های مناسب ، مقاومت بسیار زیادی در برابر ضربه و سایش از خود نشان می دهد. از این رو برای کاربردهای در معرض ضربه ، سایش یا ترافیک زیاد مناسب است.

شرکت های فولاد در سراسر دنیا از بتن های مبتنی بر سیمان های کلسیم آلومینی در این نواحی استفاده می کنند :

Hoppers & drop-out boxes

Coke oven wharves, quench towers, and track repairs

Billet and bloom areas

Ladle pre-heat areas

anti-splash pads

Melt shop area floor repairs

 Columns and foundations

Casting areas

Furnace floor areas

Slag pit Walls and repairs

برخی از مجتمع های فولاد در ایران که از بتن های مبتنی بر سیمان تولیدی این شرکت در نواحی ذکر شده استفاده کرده اند :